מהי סחרחורת

האם פעם שאלתם את עצמכם מדוע לאחר שיורדים מקרוסלה חווים סחרחורת? מהו אותו תהליך מסתורי שעוזר לנו לשמור על שווי משקל ומדוע הוא משתבש כשמסובבים אותו מהר? בגוף האדם ישנה מערכת הנקראת “מערכת שווי המשקל” או המערכת הווסטיבולרית. תפקיד המערכת הוא לספק לנו מידע בנוגע למיקומו של הגוף ולתנועה. המערכת מספקת מידע למוח על תנועת הגוף והראש, מה שגורם לפעמים לפעולת רפלקסים שתפקידם לשמור על שווי המשקל. לא פחות חשוב מכך – המערכת אחראית גם על מיקוד הראיה.

המערכת ממוקמת ליד האוזן הפנימית והיא בנויה עם תעלות שבתוכן יש נוזל. על פי תנועת הנוזל המערכת יודעת לזהות מצבי תנועה שונים ולשלוח מידע למוח שמגיב בהתאם. הכל טוב ויפה, אולם לפעמים המערכת הזו איננה פועלת באופן תקין ואז זה מציק ביותר ולא נעים. הדוגמה הפשוטה ביותר היא לאחר שיורדים מקרוסלה. הסחרחורת היא למעשה התוצאה של המערכת ששולחת אותות למוח עד שהיא חוזרת לעצמה ומתאזנת שוב כדי שנוכל ללכת בבטחה.

תארו לכם שאינכם יכולים ללכת מבלי להרגיש כאילו אתם עומדים ליפול בכל רגע… כך בדיוק עשוי להרגיש מי שמערכת שווי המשקל שלו יצאה מאיזון ושולחת למוח אותות שמספרים לו כי הגוף לא יציב. אלא שבניגוד למקרה הרגיל שבו אתם באמת הולכים ליפול על הקרקע הפעם הסיבה שבגללה תיפלו תהיה כנראה אותה הרגשה.

הפגיעות עשויות להיות שונות. יש אנשים שחווים קושי במיקוד הראיה, אחרים חווים פגיעה בשווי המשקל ואילו יש כאלה שחווים סחרחורת בשעה שהם משנים תנוחה. אחד מהטיפולים היעילים ביותר הוא במקרה של סחרחורת בשעה של שינוי תנוחה. לאנשים שסובלים מסחרחורת בשעה של שינוי תנוחה בשל פגיעה במערכת שווי המשקל ישנו טיפול פיזיותרפיסטי שמעלים את הבעיה תוך טיפול אחד! בתשעים אחוז מהמקרים.

אם אתם חוששים לצאת מהבית, גם לכם יש פתרון. כיום כדי לקבל טיפול פיזיותרפיסטי לא צריך לצאת מהבית! טובי המטפלים זמינים כיום לטיפולי פיזיותרפיה בבית בכל רחבי הארץ. לכן אל תהססו להזמין פיזיותרפיסט מומחה לביתכם ולהחזיר לעצמכם את איכות החיים במהירות האפשרית.