התמודדות עם לחץ וכאבים בעבודה

האדם עבר שינויים מסיביים בדפוסי העבודה, וכתוצאה מכך הגוף, במאות השנים האחרונות.

בעוד פעם היינו עובדים בתפקידים שהם ברובם מלאכת כפיים ולוקחים את רוב שעות האור, כמו חקלאות, ציד, דיג וכו’, היום רוב התפקידים שלנו דורשים הרבה פחות מאמץ פיזי. אם פעם בני האדם היו קמים בבוקר ליום של פעילות גופנית מובנית כחלק מהעבודה, היום חלקנו צריכים להקדיש זמן משעות הפנאי על מנת לבצע פעילות גופנית. המשרות המודרניות המאוישות במשרדים, מאחורי שולחן ומול מחשב, מגבילות את הגוף שלנו במהלך שעות רבות ויוצרות בעיות גופניות. אין זה נדיר שלעובדי משרד יתפתחו בעיות גב כתוצאה מהישיבה הרצופה מול המחשב, ואפילו בעיות בידיים בשל ישיבה לא נכונה מול המקלדת ושימוש לא נכון בידיים.

נוסף על כך העובדה שהחיים המודרניים הינם חיים מלאי לחצים. אנו מתמודדים ברמה חודשית עם תשלומים לדירה, רכב ושירותים שונים, ובעוד רמת החיים עלתה פלאים, אין ספק שעל מנת לתחזק אותה נדרשים לא מעט כוחות נפש.

אז מה ניתן לעשות במקרים בהם חוסר התנועה והעבודה גורמים לנו לכאבים גופניים?

כאן, למרבה השמחה, יש כמה אופציות בהן ניתן לבחור, או אפילו לשלב את כולן:

– כאמור, כיום יותר ויותר אנשים נרשמים לחדרי כושר על מנת ליצור פעילות גופנית. יש גם אלטרנטיבות זולות יותר כמו הצטרפות לקבוצות הנפגשות בגנים ועוסקות בפעילות גופנית. אם זה להצטרף לקבוצת כדורגל שכונתית, יוגה, או כושר, לרוב תוכלו למצוא אלטרנטיבה למכון הכושר באזור מגוריכם.

– קניית כיסא המותאם לעבודה ממושכת ללא תנועה רבה. מומלץ שהכיסא יתאים בגובהו לשולחן בעבודה, או יהיה כזה שמתכוונן כך שאפשר לסדר את גובהו ואת זוית הישיבה שלו אל מול משטח העבודה.

– הקפדה על ישיבה נכונה בעבודה, והפסקות קצרות לחילוץ השרירים. ניתן למצוא מדריכים מפורטים ברשת להקפדה על ישיבה נכונה, כמו בקישור זה(http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3179776,00.html#n), או לפנות למכון פיזיותרפיה לקביעת ייעוץ.

– עיסויים וטיפולים גופניים. אחד התחומים של הפיזיותרפיה, בנוסף לתיקון בעיות גופניות, הוא טיפול בכאב. טיפולים שכאלו יכולים לסייע מאוד (גם טיפול חד פעמי ובטח שטיפולים תקופתיים) וניתן לרוב לקבל הפנייה מרופא המשפחה בסיוע כספי מקופת החולים. ישנם מכוני פיזיותרפיה המציעים טיפול בבית, כמו רשת דקל פיזיותרפיה מתקדמת הפועלת ברחבי הארץ. ניתן להגיע לסניפם הראשי של דקלים פיזיותרפיה ברעננה או לסניפים באזורים אחרים בארץ, וניתן גם להזמין מטפל עד הבית.