דרכי טיפול פיזיוטרפים

מי מאתנו כיום לא מבלה כמה שעות בשבוע בישיבה מול המחשב במקרה הטוב, או שמונה שעות ביום במקרה הרע? אחת ההשלכות שעשויות לנבוע מאורח חיים שכזה היא בעיית יציבה.

בעיות יציבה גורמות הן לסבל גופני, והן לפגיעה אסתטית בגוף האדם. אדם שלא יושב מול המחשב נכון ואיננו מבצע תרגילים לחיזוק השרירים נמצא בסיכון לסבול מבעיית יציבה.

בעיות יציבה אינן נעלמות מאליהן למרבה הצער. אדם שחושש כי הוא סובל מבעיית יציבה ואיננו מעוניין בהחמרתה חייב לשנות את דפוסי ההתנהגות שלו.

דרך טיפול מומלצת לבעיות יציבה שכוללת גם טיפול בבעיה וגם רכישת הרגלים נכונים, היא פיזיותרפיה. כיום הטיפול המומלץ מתבצע בשיטה הנקראת “ שיטת שרוט (schroth)

שיטת שרוט נועדה לשפר את היציבה, לחזק את השרירים התומכים בשלד ולשמר את התנועתיות של עמוד השדרה ובית החזה. השיטה משתמשת בטכניקות ואביזרים המאלצים את הגוף לשנות את מתח השרירים לצורה טובה יותר.

כאשר באים לקבל טיפול פיזיותרפיסטי לבעיית יציבה, חשוב שהיא תותאם אישית למטופל. מכון פיזיותרפיה מקצועי יערוך אבחון בדרך כלל לפני הטיפול כדי לדעת מאילו בעיות סובל המטופל ורק לאחר מיכן יבנה לו תכנית מותאמת אישית לטיפול. הדבר חשוב במיוחד משום שלכל אדם יש אורח החיים המיוחד לו ואת הבעיות מהן הוא סובל, לכן מכון מקצועי יקבע את הטיפול רק בהתחשב בכל הגורמים הרלוונטיים לאדם הספציפי.

תרומה נוספת חשובה מאוד של תכנית מותאמת אישית, היא הימנעות מחזרת הבעיה בעתיד. בתוכנית מותאמת אישית האדם לומד כיצד לנהוג ביום יום כדי לשמור על אורח חיים תקין.

ישנם מכוני פיזיותרפיה המציעים שרותי פיזיותרפיה בבית, במקרה כזה הדבר אפילו קל עוד יותר. המטופל יכול לקבל עצות על כל פעולה שהוא מבצע בבית שלו (ישיבה מול מחשב/צפייה בטלוויזיה/שטיפת כלים) כיצד ניתן לבצע אותה באופן הנכון, ומהם השינויים שעליו לערוך בהתנהגותו/סביבתו כדי שהם יתאימו לאורח חיים בריא.